We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.

ShmoopTube

Where Monty Python meets your 10th grade teacher.

Search Thousands of Shmoop Videos


Number & Quantity Videos 5 videos

ACT Aspire Math: Working with Exponents to Solve for y
6 Views

What is the value of y in the equation above?)

ACT Aspire Math: Converting Units to Find Emma's Kumquat Budget
1 Views

Emma wants to buy fruit that costs $0.24 per ounce. She makes $10 per hour at her part-time job.How many hours does Emma need to work to buy 20 pou...

ACT Aspire Math: Finding Cube Roots
5 Views

A strain of bacteria multiplies by a factor of x every two milliseconds.If there are 64 bacteria after six milliseconds and one bacterium was initi...

See All

ACT Aspire Math: Converting Units to Find Emma's Kumquat Budget 1 Views


Share It!


Description:

Emma wants to buy fruit that costs $0.24 per ounce. She makes $10 per hour at her part-time job.

How many hours does Emma need to work to buy 20 pounds of fruit? Note that one pound equals 16 ounces.


Transcript

00:02

Okay Next shmoop p mathey drill for you Here we

00:04

go Emma wants tobe i come quat fruit at her

00:08

local asian grocery store The come quads cost twenty four

00:12

cents an ounce She makes ten dollars an hour at

00:15

her part time job How many hours does emma need

00:20

to work to buy twenty pounds come quads Not that

00:22

one pound equals sixteen ounces Okay We'll include this instruction

00:32

manual this one right here for emma just in case

00:35

you know on how to eat Come quat If emma

00:37

isn't the picture of health after eating a whopping twenty

00:40

pounds of fruit well she'll at least have bigger muscles

00:43

from lugging it all around We're dealing with a multi

00:45

step question here so the first item of business is

00:48

picking the appropriate unit After all one ounce isn't the

00:51

same thing as one pound right Luckily the question generously

00:54

provides the conversion rate Holly lucia so apply that to

00:59

the price of fruit per ounce to find the price

01:01

per pound right with sixteen ounces in a pound So

01:04

take twenty four times sixteen That gets us three eighty

01:06

four a pound for come quat Emma wants twenty pounds

01:10

have come Quite so How much money does she need

01:12

Well that's twenty times three eighty four gets us seventy

01:15

six eighty Now we need to know how many hours

01:18

she'll need to work to make that much money assuming

01:21

she's on a base salary in collects ten dollars an

01:23

hour Well you'd just divide seventy six eighty by ten

01:25

bucks and it gets seven point six eight hours So

01:28

after working seven point six eight hours emma has enough

01:30

money to buy her twenty pounds of kumquats None of

01:33

the answer choices are decimals though So we're going to

01:35

round up to eight hours to make sure emma isn't

01:38

left stranded the checkout stand Okay that's it We're done

Related Videos

ACT Aspire Reading: Summarizing Events
65 Views

Which of the following sentences provides the best description of the events in the passage?

ACT Aspire Reading: Recognizing Explicit Details
27 Views

Lucy runs to the edge of Kensington Gardens because...

ACT Aspire Reading: Understanding Sequence of Events
18 Views

Immediately before Lucy lays her hand on her father's knee, she was...

ACT Aspire Reading: Identifying a Character's Emotions
13 Views

In contrast to Lucy's reaction to the lady, Mr. Rayburn's reaction is characterized by:

ACT Aspire Reading: What's Black and White and Read All Over?
4 Views

Mr. Rayburn is most likely reading the newspaper in order to: