We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.

ShmoopTube

Where Monty Python meets your 10th grade teacher.

Search Thousands of Shmoop Videos


Numbers & Operations in Base 10 Videos 5 videos

ACT Aspire Math: Solving for x when It's in the Denominator
26 Views

Given the following equation, what is x?)

ACT Aspire Math: Comparing Cost per Pound of Hello Kitty Candy
1 Views

At the local candy store down the street, three pounds of Hello Kitty gummy treats cost $6.42. At the candy store across town, five pounds of Hello...

ACT Aspire Math: How Many Hundredths Are There in Four Tenths?
7 Views

How many hundredths are there in four tenths?

See All

ACT Aspire Math: Comparing Cost per Pound of Hello Kitty Candy 1 Views


Share It!


Description:

At the local candy store down the street, three pounds of Hello Kitty gummy treats cost $6.42. At the candy store across town, five pounds of Hello Kitty gummy treats cost $5.25.

What is the difference in the cost per pound between the two stores?


Transcript

00:02

Okay C t s firing math people Second drill up

00:05

Here we go at the local candy store down the

00:08

street Three pounds of a hello kitty Gummy treats cost

00:11

six dollars Forty two cents But at the rival candy

00:14

store way across town five pounds of hello kitty Gummy

00:18

treats cost five dollars Twenty five cents All right we

00:23

have three pounds for six for two and five five

00:25

twenty five What is the difference in the cost per

00:28

pound between the two stores When the creator's at san

00:36

rio announced that hello kitty is not a cat We

00:39

were pretty traumatized Our sense of betrayal went very very

00:43

deep We've been eating our sorrows away mostly with ice

00:46

cream ever since When you're loading up on hello kitty

00:49

gummy treats it's important to know which store is going

00:52

to give you the better deal Find the difference in

00:54

cost per pound between two stores We need to first

00:56

figure out the prices for each store individually so in

01:00

the first or three pounds will cost you six forty

01:02

two We divide six forty to buy three and get

01:05

what is that to fourteen a pound with second store

01:08

five pounds Cost you five twenty five divided up by

01:10

twenty five by five dollars five pound while way cheaper

01:14

Well the problem wants the difference in cost per pound

01:16

and that means we have to subtract the one oh

01:18

five from the two fourteen and that gets us a

01:21

buck nine Yeah wow So way cheaper across town The

01:25

real question is whether it's worth it to drive all

01:27

the way down there to save a dollar Maybe if 00:01:30.544 --> [endTime] we're buying in bulk what you think

Related Videos

ACT Aspire Reading: Summarizing Events
65 Views

Which of the following sentences provides the best description of the events in the passage?

ACT Aspire Reading: Recognizing Explicit Details
27 Views

Lucy runs to the edge of Kensington Gardens because...

ACT Aspire Reading: Understanding Sequence of Events
18 Views

Immediately before Lucy lays her hand on her father's knee, she was...

ACT Aspire Reading: Identifying a Character's Emotions
13 Views

In contrast to Lucy's reaction to the lady, Mr. Rayburn's reaction is characterized by:

ACT Aspire Reading: What's Black and White and Read All Over?
4 Views

Mr. Rayburn is most likely reading the newspaper in order to: