We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.

ShmoopTube

Where Monty Python meets your 10th grade teacher.

Search Thousands of Shmoop Videos


Ratios & Proportional Relationships Videos 5 videos

ACT Aspire Math: Comparing Ratios of Various Legal Fees
0 Views

Emery hired the law firm Erndough and Shmooz to create contracts for his small business. The firm charges him a flat rate of $180.43 for photocopyi...

ACT Aspire Math: Helping a Squirrel Express Its Nut-Burying Rate
0 Views

If a squirrel can bury 9 nuts in 2 hours, then how many nuts can the squirrel bury in x + 2 hours? Assume the squirrel works at a constant rate.

ACT Aspire Math: Converting Ratios to Percentages
4 Views

The honeybees at Shmoopyvale Farms pollinate approximately 0.6 acres of clover flowers per day.If there are 46 acres of clover flowers at the farm,...

See All

ACT Aspire Math: Adding a Tip to Kelly's Bill 2 Views


Share It!


Description:

Kelly went to a restaurant and ordered a salad and steak for a total of $30. She left a tip of 20%.

Including the tip (but excluding sales tax), how much did Kelly pay for her meal?


Transcript

00:02

Ok matthew shmoop er's next drill for you Here we

00:04

go Kelly went to beefy green's restaurant in order to

00:08

salad and steak for a total of thirty bucks She

00:10

left a tip of twenty percent including the tip but

00:12

excluding sales tax How much did kelly pay for her

00:16

meal A salad and steak Sounds delicious until we have

00:23

to a foreign right Our job is to find out

00:26

exactly what the prices while kelly left a twenty percent

00:28

tip or a tip equal to twenty percent of that

00:31

thirty dollar meal or point two times that thirty bucks

00:35

We just multiply the whole thing by point two there

00:37

and you get six dollars Add that to the thirty

00:40

and you get the total price that she paid Thirty

00:42

six dollars Yeah You go kelly You Do you oh

Related Videos

ACT Aspire Math: Solving for x when It's in the Denominator
26 Views

Given the following equation, what is x?)

ACT Aspire Math: Comparing Cost per Pound of Hello Kitty Candy
1 Views

At the local candy store down the street, three pounds of Hello Kitty gummy treats cost $6.42. At the candy store across town, five pounds of Hello...

ACT Aspire Math: How Many Hundredths Are There in Four Tenths?
7 Views

How many hundredths are there in four tenths?

ACT Aspire Math: Solving for Area to Create the Perfect Goat Yoga Fence
6 Views

After recently acquiring some baby goats, Edward wants to fence off a rectangular portion of his backyard that encompasses an area of 396 ft2. He h...

ACT Aspire Math: Budgeting for the Gift Shop with Multiplication and Division
4 Views

Clarence, visiting the former military prison Alcatraz as a tourist, has $25 to spend in the gift store. He wants to buy five greeting cards, each...